Mikrofon pojemnościowy – jaki wybrać? Który najlepszy?

| 0 Komentarzy
Mikrofony pojemnościowe można wykorzystać zarówno na scenie, w studiu, jak i podczas videorozmowy. Jak działa mikrofon pojemnościowy?

Polecane mikrofony pojemnościowe

Pod względem technologicznym profesjonalne mikrofony można podzielić na dwie główne grupy – dynamiczne oraz pojemnościowe. Oba modele różnią się między sobą sposobem przetwarzania fal dźwiękowych. Mikrofony pojemnościowe są droższe, wyróżnia je też większa precyzja. Niezależnie od tego, czy mikrofon pojemnościowy kupowany jest z myślą o profesjonalnych zastosowaniach – na scenie lub w studio, czy wykorzystywany ma być jedynie w domu, warto dowiedzieć się, jak działa, jakie są jego rodzaje oraz jak podłączyć go do komputera.

Co to mikrofon pojemnościowy?

Mikrofony pojemnościowe wyposażone są w ruchome okładki oraz stalowe siatki membranowe, które ładowane polaryzującym napięciem, tworzą specjalny rodzaj kondensatora. Jego pojemność zmienia się dzięki drganiom membrany i w ten sposób powstają impulsy elektryczne przekazywane do rejestratora.

Mikrofony pojemnościowe – w przeciwieństwie do modeli dynamicznych, charakteryzują się większą czułością oraz mniejszą podatnością na sprzęganie. Doskonale przenoszą częstotliwość, ale są zdecydowanie droższe. Mikrofony pojemnościowe służą przede wszystkim do nagrywania wokalu oraz wszędzie tam, gdzie istotne jest jak najdokładniejsze i najlepsze rejestrowanie dźwięku – z dużą ilością detali, modele te wykrywają wszelkie zmiany tonów. Do ich wad niewątpliwie zaliczają się zbieranie dźwięku z otoczenia oraz reagowanie na zbyt mocne fale dźwiękowe. Mikrofony pojemnościowe wykorzystuje się więc najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach, w których panują doskonałe warunki akustyczne.

Jak działa mikrofon pojemnościowy?

Oferowane przez producentów mikrofony pojemnościowe można podzielić na modele jednokierunkowe, dwukierunkowe oraz wielokierunkowe. Nim przejdziemy do omówienia różnic pomiędzy wymienionymi rodzajami, warto wspomnieć jeszcze o mikrofonach pojemnościowych elektretowych. W ich przypadku membrana lub nieruchoma okładzina wykonane są z elektretu, czyli dielektryka utrzymującego w sposób trwały polaryzację dipolową lub stan naładowania elektrycznego.

Jednym z istotniejszych parametrów podczas zakupu mikrofonów jest ich charakterystyka kierunkowa, a więc sposób zbierania dźwięku.

  • Mikrofony pojemnościowe jednokierunkowe – to urządzenia zbierające fale akustyczne z określonego kierunku. Wpływ na taki stan rzeczy ma specyficzna budowa mikrofonu, w którym po obu stronach nieruchomej okładziny umieszczone są dwie membrany, gdzie tylko jedna jest czynna.
  • Mikrofony pojemnościowe dwukierunkowe – w tym przypadku siatka membranowa znajduje się pomiędzy dwoma nieruchomymi okładkami mającymi liczne otwory, łączące przestrzeń otaczającą membranę z atmosferą. Kształt obszaru, z jakiego zbierane są dźwięki, przypomina tutaj ósemkę.
  • Mikrofony pojemnościowe wielokierunkowe – to tzw. mikrofony dookólne, które zbierają fale dźwiękowe ze wszystkich kierunków. Siatka membranowa umieszczona jest w tym przypadku w odległości 25-50 μm od elektrody mającej postać płaskiej płytki z rowkami. Rowki zwiększają podatność układu, w celu otrzymania dużej skuteczności i precyzji wychwytywania dźwięków.

Do czego podłączyć mikrofon pojemnościowy?

Jak zostało wspomniane wcześniej, mikrofony pojemnościowe stosowane są głównie jako profesjonalne urządzenia do rejestrowania dźwięków w studiach muzycznych. Nie oznacza to jednak, że nie wykorzystuje się ich również w innych sytuacjach, w tym w życiu codziennym. Doskonała jakość oraz bezawaryjność tego rodzaju urządzeń sprawiają, że mikrofony pojemnościowe coraz częściej pojawiają się wszędzie tam, gdzie trzeba nagrać lub strumieniować dźwięk.

Czy mikrofon pojemnościowy można podłączyć do komputera w domu lub biurze? Oczywiście! W tym celu wykorzystuje się złącza USB lub XLR.

  • Mikrofon pojemnościowy USB – wyposażony w złącze USB, podłączany jest bezpośrednio do komputera stacjonarnego lub laptopa za pomocą odpowiedniego kabla. Aby mikrofon zaczął działać, konieczne jest zainstalowanie sterowników – w przypadku nowych systemów operacyjnych (np. Windows 10) sterowniki są zazwyczaj pobierane i instalowane automatycznie.
  • Mikrofon pojemnościowy XLR – ich podłączanie jest bardziej skomplikowane niż modeli opisanych powyżej. Mikrofony pojemnościowe XLR nie mają wbudowanych interfejsów, dlatego nie podpina się ich bezpośrednio do komputera, ale używa w tym celu zewnętrznego interfejsu audio. Jego zadaniem jest przetwarzanie sygnału analogowego na cyfrowy. Mikrofony pojemnościowe XLR potrzebują dodatkowego zasilania fantomowego oraz kabla XLR.

Mikrofony pojemnościowe różnią się wielkością, a także budową. Ze względu na ich zastosowanie wyróżnia się:

  • mikrofon pojemnościowy do laptopa lub komputera – to model wyposażony w złącze USB, dzięki czemu można go szybko podpiąć i zainstalować na komputerze. Mikrofony pojemnościowe wykorzystuje się tutaj przede wszystkim do prowadzenia videorozmów, a także nagrywania filmów na vlogi;
  • mikrofon pojemnościowy estradowy – to tzw. mikrofony paluszkowe, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i wyglądem przypominają krótką rurkę. Wyróżnia je niski poziom szumów oraz świetne przenoszenie w pełnym paśmie. Są to zazwyczaj mikrofony wyposażone w małą membranę;
  • mikrofon pojemnościowy do gier – doskonale sprawdza się w przypadku gier karaoke i innych aplikacji wymagających strumieniowania dźwięku. Wyposażony jest w złącze USB i można go podpiąć do większości dostępnych na rynku konsoli;
  • mikrofon pojemnościowy do lustrzanki – jest zdecydowanie mniejszy od wszystkich wyżej opisanych konstrukcji. Wyposażony jest we wtyk mini jack 3,5 mm, dzięki czemu można go podłączyć również do smartfona. Niektóre modele oferowane są wraz z mocowaniem na stopkę ISO lub statyw z gwintem.

Jak ustawić mikrofon pojemnościowy?

Mikrofony pojemnościowe są bardzo czułe i z łatwością wyłapują z otoczenia nawet najcichsze dźwięki. Wycinek przestrzeni, z którego urządzenie rejestruje fale dźwiękowe, uzależniony jest przede wszystkim od charakterystyki kierunkowej danego modelu. Jak zostało wspomniane wcześniej, mikrofony dookólne rejestrują dźwięki równomiernie ze wszystkich stron, więc w ich przypadku ustawienie nie odgrywa dużej roli. Inaczej jest w sytuacji, gdy zakupiony mikrofon pojemnościowy ma charakterystykę dwukierunkową. Dźwięki zbierane są tutaj z przodu i tyłu urządzenia, a tłumione z jego boków.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.